Hendek’te ‘Büyük Milli İrade’ yürüyüşü yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Hendek’te 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında yüzlerce kişi Hendek Kaymakamlığı önünde toplandı. Ellerinde Türk bayrakları olan vatandaşlar sloganlar eşliğinde yürümeye başladı. Vatandaşlar “Darbeye karşı omuz omuza, “Vatan sana canım feda” ve tekbir sesleriyle Hendek Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Hendek’te bulunan  tüm okullar yürüyüş önünde büyük bayraklarla yer aldı.

        Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün yıl dönümü vesilesiyle Hendek’te Kaymakamlık, Belediye, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı “Büyük Milli İrade’ yürüyüşü gerçekleşti. Hendek Kaymakamlık Binasının önünde başlayan yürüyüş Prof. Dr. Ayhan Kızıl Caddesi’nde devam ederek Hendek Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve istiklal marşı ile son buldu.

        Yürüyüşün ardından; 15 Temmuz gecesi Fethullahçı terör örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen hain darbe teşebbüsünün yıl dönümünde Hendek Cumhuriyet Meydanı'nda ‘Demokrasi Nöbeti’ final programı binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

        Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam etti. Demokrasi nöbetine Kaymakamımız Orhan BURHAN, Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin AKKİRAZ, Belediye Başkanı İrfan PÜSKÜLLÜ, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Deniz KÜN, AK Parti İlçe Başkanı Ali Kemal SOFU, MHP İlçe Başkanı Turgut BABAOĞLU, STK temsilciler, daire müdürleri ve binlerce Hendekli katıldı.

        “Ayrıca Hendek Belediye Binası önünde halkımızın 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşamış olduğu hain darbe girişiminin hafızalarda kalan anılarını ve düşüncelerini yazabilecekleri 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anı Defteri büyük ilgi gördü. “

         Programda Belediye Başkanı İrfan PÜSKÜLLÜ, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Kemal SOFU ve MHP İlçe Başkanı Turgut BABAOĞLU birer konuşma yaptılar,

Kaymakamımız Orhan Burhan’da yaptığı konuşmada  "15 Temmuz gecesi yapılan hain darbe girişiminde Cumhuriyet ve Demokrasi düşmanı olan bu hainlere milletimiz fırsat vermemiştir. Hain darbe teşebbüsünde bulunan bu hainlere millet dur demiştir. Demokrasi ve Milli İdare kazanmıştır. Buradan bir kez daha 15 Temmuz destanını yazan kahraman şehit ve gazilerimizi yad ediyor, saygıyla selamlıyorum" dedi.

Programda Hendek Müftülüğü tarafından okunan hatm-i şeriflerin duası yapılmasının ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın canlı bağlantısı Hendek Meydanı’nda bulunan dev ekrandan verildi. Ortaokul öğrencileri tarafından 15 Temmuz anısına yazılan şiirler okunması ile devam eden etkinlikte, 15 Temmuz kalkışmasında canlarını feda eden 249 şehidimizin adlarının okunmasına karşılık Cumhuriyet alanını dolduran vatandaşlarımız “BURDA” sesleri semayı inletti. Cumhuriyet Meydanında sabaha kadar süren demokrasi nöbetinde Akyazı Belediyesi Mehteran Bölüğünün verdiği konser ilgiyle izlendi. Demokrasi nöbetinde Hendek Belediyesi sabaha kadar çeşitli ikramlarda bulundu.