Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Tuzla'daki TEM Otoyolu Orhanlı gişelerinde vurularak bir kolunu kaybeden Üzeyir CİVAN, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Tuzla'daki TEM Otoyolu Orhanlı gişelerinde vurularak bir kolunu kaybeden Üzeyir Civan, yaşadıklarını anlattı. İlçemiz Rasimpaşa Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Kaymakamımız Orhan BURHAN, Cumhuriyet Başsavcımız Zeynel Abidin AKKİRAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Sinan BAYLAN, protokol mensupları, okullarımız öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.
Konferansın başlamadan önce Kaymakamımız Orhan BURHAN 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan ve yüzyıllarca hatırlanacak hain darbe girişiminin ne kadar kötü izler bıraktığını, asker ve polisimizin içine yuvalanan bu hainleri tarihin asla unutulmayacağını ve o gece hayatını kaybeden 250 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyoruz diyerek, gazilerimize geçmiş olsun ve vatanın onlara çok şey borçlu olduğunu belirtti. Ayrıca konferansın hayırlı vesile olması temennisi ile konuşmasını bitirdi.
            15 Temmuz gecesi bir kolunu kaybeden Üzeyir CİVAN, evinde ailesi ile çay içerken darbe girişimini öğrendi. Orhanlı gişelerinde darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu sağ elinden yaralanıp, sol kolunu kaybeden Üzeyir Civan, "Vatanım için kolumu da canımı da verim" diyen Üzeyir Civan “Vatan savunması söz konusu olunca insan canını bile seve seve verir. Bu duygu ve heyecanla, çoluk çocuk Başbakanımızın çağrısına uyduk. Sabiha Gökçen Hava Alanına doğru yola çıktık, ancak Orhanlı gişelerini geçtikten sonra yolun tıkandığını gördük. Aracımızdan inip, gişelere doğru ilerlediğimiz sırada sıcak çatışma başladı. Polislerden ölenler oldu. Bariyerlerin üzerine çıkarak 'asker – polis kardeştir ateş etmeyin' diye bağırırken sağ elimin içinden ve sol kolundan ağır yaralandım. Kaldırıldığım hastanedeki ameliyattan sonra sol kolumu kaybettim. Kolum da canım da vatanıma feda olsun. Kolumu kaybettim ama vatanımı kazandım” şeklinde konuştu.
Konferensın sonunda 15 Temmuz Gazisi Üzeyir CİVAN’ a çeşitli hediyeler takdim edildi, Konferansın ardından Gazi Üzeyir CİVAN Kaymakamımızı makamında ziyaret etti.