İlçemizde 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklerde Hendek Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk koyuldu. Törene İlçemiz Kaymakamı Orhan Burhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kavakçı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Deniz Kün, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Hüseyin Cevahir, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, Kuvai Milliye Derneği, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Albayrak, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Üsteğmen Hüseyin Cevahir yaptı. Cevahir, "Bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. 250 bin şehidiyle Çanakkale Zaferi laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda önemli bir aşama, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin de temellerinin atıldığı şanlı bir zaferdir. Çanakkale utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Bu zafer, milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. 18 Mart Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm Dünya’ya haykırıldığı gündür" dedi. Konuşmanın ardından şiirler okundu. İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan saygı atışı ile tören sona erdi. Daha sonrasında ise Şehit mezarlıkları ziyaret edildi.
19 Mart Pazartesi günü Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans salonunda yapılan anma programında İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından şiirlerin okunması, tiyatro gösterileri ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra koro eşliğinde sunulan müzik ziyafeti ile programa devam edildi. Program sonunda 15 martta yapılan Yüreğin ve Bileğin Zaferi temalı bilek güreşi müsabakalarında dereceye giren sporculara Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kavakçı ve Kaymakamımız Orhan Burhan tarafından ödülleri takdim edildi. Çekilen hatıra fotoğrafı sonrasında ticaret merkezinde yapılan anma programı sona erdi.
Saat 19:00 da 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle Hendek Gençlik Merkezinde Şehit Yakınları ve Gazilerimiz onuruna yemek tertip edildi. Programa ilçemizde ikamet eden Şehit Yakınları ve Gazilerimiz ile çok sayıda davetli katıldı.