19 Ekim 2015 sayılı genelgenin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından ilki geçen yıl kutlanan ve her yıl 19 Ekimde kutlanacak olan Muhtarlar Günü etkinlikleri, Hendek Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Programa Kaymakamımız Orhan BURHAN, Kaymakam Adayı Kübra TEYMUR, daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin KULA’ nın konuşması ile devam etti.
Kula, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “1829 yılında Türkiye’ de demokrasi yolunda bir adım atıldı. Bundan tam 188 yıl önce muhtar seçimleri yapıldı. Bu bağlamda muhtarlık kurumunun temelinin ne kadar eski olduğunu ve toplumda ki yerinin ne olduğunu tarihe baktığımız zaman görürüz. Bu anlamda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm Devlet Büyüklerimize Muhtarlara göstermiş oldukları önem ve ehemmiyetten ötürü çok teşekkür ediyor, günümüzün Muhtarlık kurumuna Hendek Halkına ve Türkiye’mize hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından sona eren çelenk koyma programı Muhtarlar Günü münasebetiyle Saat:11.30’da Hendek Belediyesi Uludere Sosyal Tesislerinde verilen yemek programı ile devam etti.
Kaymakamımız Orhan BURHAN Uludere Tesislerinde düzenlenen programda; “Muhtarlarımıza verilen değer 19 Ekim’in Muhtarlar Günü ilan edilmesiyle bir kat daha arttı. Ülkemiz genelinde 50.000 civarında olan muhtar sayısı azımsanamayacak kadar büyük bir sayıdır. Yerel yönetimlerimizin temel taşları olan muhtarlarımızın her zaman yanındayız bu vesile ile muhtarlarımızın gününü tekrar kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diyerek konuşmasını bitirdi. Programa 25. Dönem Milletvekili ve Hendek Eski Belediye Başkanı Ali İNCİ de katılarak muhtarların gününü kutladı.