2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı açılışı İlçemiz Cumhuriyet Meydanında İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar tarafından Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Çelenk Törenine Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Amirleri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı. Çelenk programı saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayraklar çekilmesi ile tören sona erdi.
Mustafa Asım İlkokulunda gerçekleştirilen tören ise İlçe Kaymakamı Orhan BURHAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇUHADAR, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İLHAN; İlçe Spor Müdürü Süleyman AKICI; İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇUHADAR, Milli Eğitim Şube Müdürü Bedir BAYRAM ve Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Ali Kemal SOFU’nun katılımı ile saat 11.00’da başladı.  Mustafa Asım İlkokulu Sınıf Öğretmenleri Yasin GÜNLÜ, Fatih ŞENER ve Nesrin KALK’ın öncülüğünde hazırlanan programın sunuculuğunu ise Sınıf Öğretmeni Burçin Düşünsel BAYLAN yaptı.
Törene Mustafa Asım İlkokulu müdürü Öcal DANYERİ protokol üyelerini ve tüm misafirleri selamlayarak programın ilk konuşmasını yaptı. Özellikle okula yeni başlayan öğrencilere gösterilecek ilgi ve şefkatin okul-veli işbirliği ile daha da anlamlı hale geleceğini ve karşılaşılacak güçlüklerin birlik ve beraberlik içerisinde aşılabileceğini vurguladı. Hiçbir ferdin feda edilemeyecek kadar değerli olduğunun altını çizen Danyeri, zamanın göz açıp kapayıncaya kadar hızlı geçtiğini, önemli olanın bu süre zarfında milli ve manevi değerlerimizden ödün vermeden geleceğe sağlam adımlar atmamız gerektiğini belirtti.
Öcal DANYERİ’nin konuşmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇUHADAR, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasında, programın hazırlanması için çaba gösteren tüm paydaşlara teşekkür ederek eğitimin önemi üzerinde durdu. Öğrenen ve öğreten olarak özetlenebilecek eğitimin amacının yalnızca bilgiyi aktarmak değil aynı zamanda bilgiye giden yolları da keşfetmeyi, paylaşmayı ve her türlü teknolojik ilerlemenin yol göstericisi olması gerektiğini belirtti.
Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇUHADAR‘ın ardından İlçe Kaymakamı Orhan BURHAN, ilerleme ve çağdaş medeniyet yolunda olmanın ancak eğitim sayesinde başarılabileceğini söyledi. Bu anlamda çağın en önemli gücünün kuşkusuz “bilgi” olduğunun altını çizen Burhan, özellikle son yıllarda ülkemizde yapılan eğitim reformlarının da bu amaca hizmet ettiğini ve binlerce vatandaşımızın yeniden okullar ile buluşturulduğunu belirtti. “Herkesin eğitim için yapabileceği bir şey vardır” mottosuna değinen Burhan, özellikle veli, öğrenci, öğretmen işbirliğinin sağlıklı ve etkin işlemesi gerektiğini; öğrencilerimizin çevre ile iç içe ve toplumla bütünleşmiş, değişime ve gelişime açık bireyler olarak yetiştirilmesi için tüm paydaşların görevini yerine getireceğine olan inancını dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmanın ardından 3/A sınıfı öğrencilerinden Zehra KÂHYA, “okulum” adlı şiiri; Fatma Ece KALK “İlköğretim Haftası” şiirini; Ayzen Berra KAYA “Öğretmenime Mektup” şiirini ve 3/C öğrencilerinden Zeynep KÂHYA ise İlköğretim ile ilgili “Özlü Özler” adlı metni okudu.
Okunan şiirlerin ardından dördüncü sınıf öğrencilerinin birinci sınıflara ‘hoş geldiniz’ çiçeği sunması ve birinci sınıf öğrencilerinin balon atma etkinliği gerçekleştirildi. Yaklaşık yüz balonun aynı anda gökyüzüne bırakılması oldukça renkli görüntüler oluşturdu.
Balon uçurma etkinliğini takiben 3/C sınıf Öğretmeni Yasin GÜNLÜ eşliğinde üçüncü sınıf öğrencilerinin koro çalışması sergilendi. Koro çalışmasından sonra da Emel İNGİNAR nezaretinde halk oyunları gösterisi sergilendi.
Program, İlçe Kaymakamı Orhan BURHAN’ın yeni başlayan öğrencilere kitaplarını dağıtması ile sona erdi. Sınıfları gezen Burhan, öğrenci ve velilerle sohbet etti.