İlçemiz Şeyhler Mahallesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şeyh İzzettin İsmail Efendi’yi Anma ve Hacet Bayramı etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.
            Bu yıl 716’ıncısı düzenlenen ve her yıl düzenlenen Şeyh İzzeddin İsmail Efendi’yi anma ve Hacet Bayramı programı 30 Temmuz Pazar günü yapıldı. Şeyh İzzettin İsmail Efendi’yi Anma programına çok sayıda vatandaş katıldı.
Şeyh İzzeddin İsmail Efendi Türbesi bahçesinde yapılan program da, Şeyh İzzettin İsmail Efendinin tarihçesi hakkında bilgiler verildi.
ORHAN GAZİ HZ. ordusu ile sefere çıkmış 'şuanki Hendek organıze sanayinin karşısındakı çayırlık mevkiinde konaklamış.Askerlerden bir heyet göndermiş Türk köylerine gidin "askerlere yiyecek atlara ot temın edin" demiş askerler şu anki yukarıçalıca köyünde Pilavcı Mustafa ile birlikte diğer köylere gitmişler Şeyhler köyündeki Şeyh İzzettin İsmail Efendinin yanına giderek durumu izah etmişler.Allah dostu olan zat Pilavcı Mustafaya pilav pişirmesini soyler daha sonra pişen bir tencere pilav ve bir tutam otu ORHAN GAZİ hz.'ne götürür.Az olan bu erzak bir orduyu doyurunca Orhan gazı bu zatın Allah dostu olduğunu anlar ve ŞEYH İZZETTİN İSMAİL e ÇALÇAT (eski türkçede iki dere arasına verilen isim"şu anki ormanköy-sukenarı deresi ile kargalı daki dere arasındaki yer" ı vakıf eder.Bu tarihten itibaren osmanlı döneminde bu köylerden vergi alınmaz.Şeyh İzzettin İsmail vefat ettikten sonra mezarı şu anki yere defnedilir,İzzettin Efendinin akrabalarıda buraya yerleşerek burada ayrı bir köy oluştururlar.Çalçat kelimesi zamanla Çalıcaya dönüşür daha sonra Çalıca köyüde ÜÇE ayrılır, Yukarıçalıca,Aşağıçalıca ve hallaç köyü oluşurŞeyhler köyü orhangazi fermanı)”
 
 İmam Hatipler tarafından Kuran-ı Kerimler ve İlahiler okundu, dualar edildi. Yapılan Duaların ardından gelen misafirlere mahalle sakinlerinin kendi imkânlarıyla hazırladıkları pilav ve ayran ikramlarında bulunularak program son buldu.