Selman Dede Anma, Sünnet ve Güreş Etkinliği
 
Hendek Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 18.Geleneksel Yağlı Güreş etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.
Etkinliğe Hendek Kaymakamımız Orhan Burhan, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, 26. Dönem Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şenay Sakal, Sapanca Belediye Başkanı Doç.Dr. Aydın Yılmazer, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Sakarya Gençlik Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, MHP İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Çanakkale Çan Güreş Ağası Gökhan Mercan, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Çeşitli illerden 16 başpehlivan olmak üzere yaklaşık 400 civarında pehlivanın katıldığı güreşler kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Sakarya, İzmit, Ankara, Bolu, Düzce, Zonguldak, Antalya, Samsun, Çanakkale, Alaplı, Çorum, Ordu, Tokat, gibi il ve ilçelerden sporcuların katıldığı güreşleri çevre il ve ilçelerden 15 bin güreş sever izledi. 14 boyda yapılan güreşlerde özellikle büyük orta, baş ve başaltı güreşlerinde heyecan doruğa yükseldi, nefesler tutuldu.  Güreşlerin sonunda güreşçilere madalyaları ve kupaları protokol üyeleri tarafından verildi.
Ayrıca Selman Dede Sünnet etkinliğinde, erkekliğe ilk adımı atan minikler, davul zurna eşliğinde Muammer Sencer Caddesi’nde yürüdüler. Sünnet olan çocuklara bisiklet hediye edildi.
154 Çocuğun erkekliğe ilk adım attığı şölen Muammer Sencer Caddesi’nde başladı. Kaymakamımız Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanımız İrfan Püsküllü, ve Güreş Ağası Selman Sever ile birlikte sünnet olacak çocuklarla, Muammer Sencer Caddesi’nde yürüyüp Selman Dede Mesire Alanı’na çıktı.
Selman Dede Mesire Alanı’nda gerçekleşen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğlen Namazı öncesinde Hendek Müftülüğünde görev yapan değerli hocalar tarafından Kuran-ı Kerim okundu.
 
 
110. Dikmen Yayla Şenliği yoğun bir katılım ve büyük bir coşku ile yapıldı.
 
Hendek İlçesinin en eski Yayla Şenliği olan Dikmen Yayla Şenliği yoğun bir katılım ile gerçekleşti. 110. Dikmen Yayla Şenliğine İsmail Türüt, Murat Kumaş, İsmail Güler, Yasin Kılıç, Atilla İlerin, Erdal Köseoğlu, Onur Özkan, İsmet Gönülaçar, Onur Özkan, Süleyman Kaya, Duygu Erbil, Hayri Yaşar Karagülle,  ve bir çok Yöresel Sanatçı katıldı.
Kaymakamımız Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanımız İrfan Püsküllü, Hendek Jandarma Komutanı J. Yzb. Deniz Kün ve Hendek Emniyet Müdürü Şevket İlhan’ın Şenliğe katıldılar ve vatandaşlar ile sohbet ederek hayırlı olsun dileklerinin ardından şenlik alanından ayrıldılar.
 
 
 
 
Şeyh Halil Türbe Mevlidi Yapıldı
 
Geleneksel Hendek Puna Ortaköy Mahallesi Şeyh Halil Türbesi Mevlit ve Kuran okuması yapıldı.
Şeyh Halil Türbesi Mevlit ve Kuran okuma programına Kaymakamımız Orhan Burhan, MHP Sakarya Milletvekili M. Levent Bülbül, , MHP İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, MHP Meclis Üyeleri,  Din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Okunan Kuran-ı kerim ve mevlid-i şerifin ardından dualar edildi.
 
Türbe Duvarında Hicri 1327-1396 Miladi (1909-1976)yılarında yaşamış olan o zamanın Hendek ve Akyazı çevresinin en önemli din âlimlerinden olduğu kabul edilen Şeyh Halil Türbesinde her yıl kuran ve mevlit okumaları yapılıyor.
 
Mevlit okumasını tertip eden Puna Ortaköy Muhtarı İsmet Topal ‘’Bu gelenek benim çocukluğumdan beri böyle her yıl yapılıyor Puna Ortaköy Halkı olarak imece usulü herkes katkı yaparak bu cemiyeti yapıyoruz bu geleneği sürdürüyoruz, Cemiyetimize İştirak eden misafirlere teşekkür ederim. Emeği geçen ve katılan herkesten Allah Razı Olsun’’ dedi.