Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında Hendek Melek Nişancı Huzurevini ziyaret eden Valimiz Balkanlıoğlu, onurlarına düzenlenen programda yaşlılarımızın ellerini öperek karanfil ve çeşitli hediyeler de verdi.

Baro Başkanı Av. Zafer Kazan, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Kaymakamımız Orhan Burhan, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü,Cumhuriyet Başsavcımız Zeynel Abidin AKKİRAZ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel ile ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyarette, yaşlılarımız için çeşitli etkinliklerin yer aldığı özel bir program gerçekleştirildi.

Huzurevi sakinlerinin yaptıkları ebruya eşlik eden Valimiz Balkanlıoğlu, özel bakım biriminde bulunan yaşlılarımızın da ellerini öperek geçmiş olsun dileğinde bulundu ve sağlık durumları hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Her zaman yaşlılarımızın yanında olmamız, yaptıkları hizmetleri sevgi ve ilgi ile hatırlamamız gerektiğini belirten Valimiz Balkanlıoğlu, ”Şu memlekette ne var ise, sizlerin eseridir. Sizlerin emeği sayesinde bizler bu seviyeye gelebildik. Sizler çalışıp çabalayarak bu memlekete birçok hayırlı evlat yetiştirdiniz. Geçmişte sizler bizlere emek verdiniz, sıra şimdi bizlerde. Sizlerin bakımını üstlenip gereken ilgiyi göstererek vefa borumuzu ödememiz gerekiyor. Elbette hayat bizler için de genç ve gürbüz geçmeyecek, bizler de daima böyle kalmayacağız, bir gün yaşlanacağız. Bizler sizlerin yerini çocuklarımız da bizlerin yerini alacak.
Aslında her yüz yılda bir kıyamet kopuyor, farkında değiliz. Şuanda yedi milyar insan yaşıyorsa, yüz yıl sonra bu insanların yerini başka insan nesli alıyor. Büyüklerimize gösterdiğimiz saygı aslında kendimize gösterdiğimiz bir saygıdır. Yaşlılarımıza nasıl muamele edersek, biz de yaşlanınca öyle muamele göreceğiz.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) hutbeye çıkarken üç defa amin deyince ashabı Peygamberimizin neye amin dediğini bilmiyor, sadece sesini duyuyor ve nedenini merak ederek Sevgili Peygamberimize soruyorlar. Peygamberimiz de; ‘Anne veya babası ya da her ikisi birden yanında yaşlanıp da cenneti hak etmeyen evladın burnu yerde sürünsün’ diyor. Bedduayı Cebrail Aleyhisselam yapıyor, Peygamber Efendimiz de ‘Amin’ diyor. Dolayısıyla Cebrail’in ettiği, Peygamberin amin dediği dua ret olmaz herhalde. Ancak sizler yine de çocuklarınıza dualar edin.

Sizler, başımızın tacısınız ve aslında çok büyük şeyler borçluyuz diyoruz ama sizler için söylenecek daha fazla ve özel şeyler var. Bu anlamlı haftada Rabbimden sizlere sağlıklı ve hayırlı ömürler vermesini diliyorum” dedi.

 Programın sonunda onurlarına hazırlanan pastayı da kesen Valimiz Balkanlıoğlu, geçmiş ile gelecek arasında köprü olan fedakâr büyüklerimizin hayır dualarını almak için düzenlenen programda emeği geçenleri de tebrik etti.